Патріарше послання на Різдво Христове Його Всесвятости Варфоломія, Вселенського Патріярха


 

 

+ Варфоломій,

Милістю Божою Архієпископ Константинопольський, Нового Риму

і Вселенський Патріарх.

 

                                      Всій повноті Церкви.

Благодать, милість і мир Від Христа Спасителя народженого у Вифлиємі.

Браття-сослужителі та благословенні чада.

Знову дочекавшись чудового свята Різдва у плоті Спасителя нашого Христа, який відвідав нас з висоти, ми прославляємо псалмами та співами Його всенебесне ім'я. Втілення предвічного Слова Божого є "вінцем нашого спасіння", "вічною таємницею" божественно-людського спілкування, яке перевищує будь-який розум. Як красномовно каже св. Максим Сповідник, "як люблячий Бог, Він справді став людиною, прийнявши сутність людства, хоча спосіб, яким Він став людиною, завжди залишиться таємничим. Він став людиною у спосіб, який перевищує людське".[1]

Божественне Втілення разом із проявом істини про Бога відкриває також істину та кінцеве призначення людини, наше обожнення благодаттю. Святий Миколай Кавасила по-богословськи проголошує, що Христос "перший і єдиний, хто показав нам істинну і досконалу людину".[2] Відтоді кожен, хто шанує Бога, повинен шанувати й людину, а хто принижує людину, той ганьбить і Бога, який прийняв нашу природу. У Христі, по-богословськи говорячи про Бога, ми говоримо водночас і про людину. Втілена Божественна Ікономія остаточно скасовує образ Бога як тиранічного, карателя і супротивника людини. Христос скрізь, завжди і в усьому заперечує заперечення людини і захищає людську свободу. Життя Церкви, як плоті, взятої на себе втіленим Сином і Словом Божим, [3] представляє, виражає і служить цій всеспасительній таємниці боголюдства.

З цим "іншим створенням" людини та оновленням усього творіння у Христі Церква, як його знамено, сьогодні пропонує добре свідчення перед кожним розвитком, який загрожує святості людської особистості та цілісності творіння. Вона живе і проповідує правду справжнього духовного життя та культури любові та солідарності. Пропонуючи свідчення "про надію, яка лежить у нас" (1 Пет. 3:15), Церква жодним чином не вважає сучасну цивілізацію іншою грішною Ніневією, закликаючи, як Йона, божественний гнів на неї та її знищення. Церква скоріше бореться за перетворення культури у Христі. У наш час потрібна пастирська уява, діалог, а не аргументація; участь, а не утримання; конкретні вчинки, а не абстрактна теорія; творчий прийом, а не загальне неприйняття. Усе це діє не за рахунок нашої духовності та літургійного життя, а виявляє непорушну єдність того, що ми називаємо "вертикальним" і "горизонтальним" вимірами присутності та свідчення Церкви. Вірність переданню Церкви - це не пастка минулого, а використання у творчий спосіб досвіду минулого для сьогодення.

У минулому році пандемія коронавірусу Covid-19 також хвилювала людство. Ми віддаємо славу Богу милосердя, який допоміг спеціалістам і вченим розробити ефективні вакцини та інші ліки, щоб протистояти цій кризі, і заохочуємо всіх вірних, які ще не вакциновані, прийняти вакцину і дотримуватись захисних правил та заходів, пропонованих МОЗ.

Наука в тій мірі, яка діє як служитель людини, є безцінним даром від Бога. Ми повинні з вдячністю прийняти цей дар і не бути введеними в оману безвідповідальними голосами неосвічених і самопроголошених "духовних порадників", які видають себе за представників Бога і справжньої віри, однак втрачають свою силу через відсутність любові до своїх братів та їхнього життя, яке вони піддають серйозній небезпеці.

Чесніші браття та возлюблені чада,

З непохитним переконанням, що життям кожного з нас і мандрівкою всього людства керує Бог мудрості та любові, ми з нетерпінням чекаємо щасливого 2022 року, який, незважаючи на зовнішні чинники та розвиток подій, стане для кожного роком спасіння, оскільки рухом історії керує Христос, який любить людство і піклується про все, "який бажає, щоб усі люди були спасенні й прийшли до пізнання істини". (1 Тим. 2:4)

З Божої волі під час майбутньої Святої та Великої седмиці ми відслужимо службу освячення Святого Мира в нашому чесному Центрі. Ми вважаємо унікальним божественним даром нашій Мирності сподобитися очолити цей святковий і зворушливий обряд у четвертий раз у нашому скромному Патріаршому служінні. Слава Богу за все!

З цими почуттями, шанобливо поклоняючись Ісусу-Дитятку, народженому у Вифлеємі, ми орієнтуємо нашу думку на християнських братів, що знаходяться там, і молимося за мирне та гармонійне співіснування всіх тих, хто живе на Святій Землі.

У цьому дусі бажаємо всім вам, близьким і далеким, благословенних свят, а також плідного у добрих ділах і сповненого божественними дарами Нового Року, благословення Господа, Якому належить слава і держава на нескінченні віки. Амінь.

Різдво, 2021

† Варфоломій Константинопольський,

палкий молитовник перед Богом за всіх Вас.