Акафіст святому Іоану Предтечі


Кондак 1

Обраний від літ давніх бути Предтечею і Хрестителем Спасителя світу Христа Бога, Іоане богохвальний, прославляючи Господа, Який прославив тебе, похвальні пісні приносимо тобі як найбільшому з народжених жонами, у плоті ангелу, покаяння проповіднику. А ти, що маєш велику сміливість перед Господом, від усяких бід визволяй і до покаяння веди нас, що з любов’ю до тебе взиваємо:

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

 Ікос 1

Архангел Гавриїл, що стоїть перед Богом, був посланий до ієрея Захарії, коли той служив за чергою своєю і ввійшов покадити в церкву Господню, ставши праворуч кадильного вівтаря, благовістив про твоє народження, великий Іоане, сповіщаючи Захарії радість і веселість і що багато людей зрадіє твоєму народженню. Заради цього й ми, дивуючись і радіючи дивному про тебе Божому благоволінню, побожно на похвалу тобі взиваємо:

Радуйся, Ради Божої невимовний таїннику; радуйся, дивного його провидіння сповнення.

Радуйся, за багато років пророцтвом Ісаї явлений; радуйся, віснику перед лицем Господнім у давнину проречений.

Радуйся, призначений бути великим пророком Всевишнього; радуйся, за обітницею ангела народжений.

Радуйся, ще в утробі Матері твоєї Духа Святого сповнений; радуйся, раніше різдва твого на велике служіння сповіщений.

Радуйся, непліддя батьків твоїх розрішення; радуйся, ієрея Божого радосте і веселосте.

Радуйся, дочки́ Ааронової народження; радуйся, пло́де молитви Богом дарований.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

 Кондак 2

Коли Захарія побачив ангела, який явився йому, засмутився, і страх напав на нього, і не повірив словам його благовістя про твоє народження; коли ж за невіру німотою був зв’язаний, здивувався преславному чуду, всім серцем взивав до Бога: Алилуя.

 Ікос 2

Розум незбагненний зрозуміти бажали люди, які чекали Захарію, дивувалися затриманню його в церкві; коли ж він вийшов і не міг говорити до них, а тільки руками пояснював, зрозуміли, що він бачив видіння в церкві. Ми ж, прославляючи дивного Творця чудес, Бога, взиваємо до тебе так:

Радуйся, благий винуватцю німоти батькової; радуйся, сліз матері твоєї переміна на радість.

Радуйся, ганьби її в людях припинення; радуйся, батьків твоїх велика втіхо.

Радуйся, бо в шостий місяць про зачаття твоє Пресвята Діва Марія в Назареті від ангелів була сповіщена; радуйся, бо в різдві твоєму багато людей звеселилося.

Радуйся, бо ти благодатне ім’я ангелом наречене одержав; радуйся, бо через ім’я твоє німота батька твого Захарії припинилася.

Радуйся, бо ім’я Боже через тебе батьком твоїм благословляється; радуйся, бо через дивне різдво твоє страх і здивування в людях навколишніх явилися.

Радуйся, бо вся країна Юдейська дивним різдвом твоїм звеселилася; радуйся, бо тобою спасіння багатьом людям у світі цьому явилося.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 3

Сила Всевишнього розрішила неплідність застарілої у днях своїх приведеної Єлисавети: бо, зачавши тебе, славний Предтече Господній, вона утаювала п’ять місяців, говорячи: так сотворив мені Господь у дні, коли зглянувся на мене, щоб припинити ганьбу мою в людях. Коли ж прийняла Ту, Яка мала в утробі Христа від Духа Святого, взивала: звідки це мені, що Мати Господа мого прийшла до мене. З Нею ж радіючи, взивала до Бога: Алилуя.

Ікос 3

Той, хто мав йти перед Господом у дусі й силі Іллі, ще в утробі матері своєї сповнився Духа Святого, тому і пророком дивним явився ти, коли, будучи в утробі матері твоєї, заграв радощами від пришестя Матері Господньої. Бо ти Бога пізнав, Якого носила в лоні Благодатна, і Його голосом матері проповідав: бо подобало бути початку Божественним речам. Благоговійно цьому дивуючись, з радістю до тебе взиваємо:

Радуйся, ще в утробі матері чудесною веселістю наперед явив ти пославшого тебе Господа; радуйся, бо заради тебе і матері твоїй Єлисаветі втілення Христове відкрилося.

Радуйся, бо і вона сповнилася Духа Святого; радуйся, бо і вона дивною пророчицею стала.

Радуйся, бо від неї Пресвята Діва Марія блаженною в жонах назвалася; радуйся, бо нею Вона і Матір’ю Господа назвалася.

Радуйся, бо і безсіменний плід Її благословенним наречеться; радуйся, Премудрості Божественної наперед явлення.

Радуйся, святого подружжя благословення; радуйся, неплідної утроби дивне народження.

Радуйся, різдвом твоїм ти здивував людей; радуйся, радісний Слова голосе.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 4

Бурею сумніву засмучений ієрей Захарія не міг, за словом ангела, промовляти. Коли ж після різдва твого, Предтече Господній, написав благодатне ім’я твоє, зразу ж відкрилися вуста його і він став говорити, благословляючи Бога, і пророкував, промовляючи: благословенний Господь Бог Ізраїлів, що відвідав і сотворив визволення людей Своїх, і ти, дитя, пророком Всевишнього наречешся, співаючи Йому: Алилуя.

Ікос 4

Коли почули люди, що жили навколо, про славне і дивне різдво твоє, дивуючись у собі, говорили: яким буде дитя це? Ми ж тебе, славний Предтече Господній, як найбільшого народженого жонами, достойно шануючи, ублажаємо так:

Радуйся, від зачаття твого благодатних явлень сповнений; радуйся, в різдві твоєму Богом прославлений.

Радуйся, бо ти, будучи немовлям, батьком твоїм пророком Всевишнього наречешся; радуйся, в дитинстві твоєму Духом Святим просвіщений і укріплений.

Радуйся, Бога втіленого ти родичем по плоті був; радуйся, від Бога високе звання Предтечі і Хрестителя прийняв ти.

Радуйся, зоре, нове світло світові сповістивши; радуйся, деннице Сонця незаходимого.

Радуйся, світильнику Сонця невгасимого; радуйся, путь грядущому Христу ти приготовляв.

Радуйся, ангела і людину в собі явив ти.

Радуйся, великий Іоане Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 5

Богопротивне повеління беззаконного дітовбивці Ірода вигнало тебе, якого носила мати, із дому отчого в непроходиму пустелю, Предтече Господній, де ти й перебував до дня явлення твого Ізраїлю, і їв акриди і мед дикий і Богу взивав: Алилуя.

Ікос 5

Бачачи дивне Боже про тебе провидіння, Іоане богохвальний, бо ти від немовляти посницьке життя полюбив, тому волею Всевишнього був посланий проповідувати людям грядуще у Христі спасіння. Заради цього зі здивуванням і любов’ю до тебе взиваємо:

Радуйся, бо ти, будучи ще немовлям, царя Ірода устрашив; радуйся, від неправедного убієння ним правицею Вишнього збережений.

Радуйся, пустелі паростку запашний; радуйся, бо висотою подвигів твоїх ти всіх здивував.

Радуйся, правої путі вірний наставнику; радуйся, чистоти і цнотливості дивний хранителю.

Радуйся, євангельського самозречення образе досконалий; радуйся, ченців покрове і утвердження.

Радуйся, розуму богословів просвіщення; радуйся, бо Ти грішникам двері милосердя Божого відкриваєш.

Радуйся, грішникам, що каються, ти прощення від Господа подаєш; радуйся, бо Ти достойні плоди покаяння творити допомагаєш.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 6

Проповідником славним ти, божественний Предтече, явився в пустелі Йорданській у дні явлення Христа Бога світові; Цього бо, Грядущого до тебе, ти показав людям, промовляючи: ось Агнець Божий, Який бере на Себе гріхи світу; Його ж ми вірою пізнавши, співаємо Йому: Алилуя.

Ікос 6

Засяяв ти світло істини, Іоане богопросвіщенний, всім являючи слави Отчої Сяяння, що явилося у плоті заради нас. Бо ти взивав у пустелі до людей: покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне, сотворіть плоди, достойні покаяння. Ось бо гряде після мене Той, Хто буде хрестити вас водою і Духом. Заради цього взиваємо до тебе похвалами такими:

Радуйся, пришестя Месії сповістителю; радуйся, путі Господньої приготовителю.

Радуйся, старої і нової благодаті заступнику; радуйся, пророків кінець і начало апостолів.

Радуйся, гласе Слова благознаменитий; радуйся, покаяння проповіднику велегласний.

Радуйся, багатьох синів Ізраїлевих до Господа навернув ти; радуйся, людей досконалих Господеві приготував ти.

Радуйся, фарисеїв і садукеїв ти сміливо викривав; радуйся, плоди, достойні покаяння, ти творити навчив.

Радуйся, просвіщення духовного наставнику; радуйся, тим, хто шукає твого заступництва, невсипущий предстателю.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 7

Коли Господь Ісус благозволив хреститися від тебе, Іоане богоблаженний, ти промовив: «Я потребую хрещення від Тебе»; однак, підкорюючись Йому, Який сказав: «Залиш нині», ти підняв правицю твою на главу Його і хрестив Того, Хто не потребує очищення, взиваючи: Алилуя.

Ікос 7

Нову благодать подає Господь, Який благозволив хреститися від тебе; Він сподобив тебе бачити Духа Святого пришестя і почути голос Отця, Який засвідчував Його Синівство. Звідси ти навчив нас поклонятися єдиному Богу у Трьох Лицях, Його ж земними прославляючи устами, в похвалу це тобі приносимо:

Радуйся, Троїчного Богоявлення перший проповіднику; радуйся, у Трьох Лицях єдиного Бога істинний поклоннику.

Радуйся, Духа Святого у вигляді голуба ясновидцю; радуйся, сходження Його від Отця на Сина свідку.

Радуйся, голосу з неба від Бога Отця слухачу; радуйся, любові Отця до Сина споглядальнику.

Радуйся, Сина Божого обраний Хрестителю; радуйся, Його святої волі виконавче.

Радуйся, славного служіння спасінню роду людського ревний служителю; радуйся, великого таїнства хрещення перший звершителю.

Радуйся, Божественної радості віснику; радуйся, Нового Завіту перший учителю.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 8

Дивне і невимовне смирення втіленого Бога Слова бачив ти, богоблаженний Хрестителю, Він бо, Свою Божественну главу схиливши, рабське хрещення прийняв; ти і сам сповнився великого смирення. Виблагай же цю боголюб’язну чесноту і нам, охопленим гордістю, щоб ми зі смиренням співали Йому: Алилуя.

                                                                 Ікос 8

Весь благодатних дарів сповнений, тимчасове земне життя закінчуючи, Іоане богознаменний, всіх ти навчав виконанням Закону і покаянням благодогоджати Господеві. Заради цього подячне хваління тобі, великому учителю істини, співаємо:

Радуйся, Закону і виправдань Господніх насадителю; радуйся, Іродового беззаконня викривателю.

Радуйся, виправлення його попечителю; радуйся, заради правди в’язницю і кайдани перетерпів ти.

Радуйся, за істину голову свою віддав на усічення; радуйся, бо тіло твоє учениками твоїми чесно було поховане.

Радуйся, бо Божим провидінням глава твоя нетлінною збереглася; радуйся, бо вона на втіху, освячення і зцілення християнам дарувалася.

Радуйся, бо і правиці твоїй, що хрестила Господа, вірні побожно поклоняються; радуйся, бо від тебе багато чудес ними донині звершується.

Радуйся, бо тобою вірні від пристрастей безчесних визволяються; радуйся, бо тобою грішники до покаяння піднімаються.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 9

Все єство ангельське здивувалося висотою служіння твого, і Церква побожно прославляє тебе, як друга Христа Бога, який ішов перед Ним духом і силою Ілліною. Маючи ревнощі по істині, ти сміливо викривав фарисеїв і беззаконного Ірода, від нього ж і мученицьку смерть прийняв ти. Поклоняючись чесній главі твоїй, молимося тобі: визволи нас від пристрастей безчесних, щоб чистим серцем і устами ми співали: Алилуя.

Ікос 9

Красномовство всяке земнородних не може достойно похвалити тебе, Іоане богохвальний, бо тебе уста Христові похвалили, назвавши тебе вищим за пророків і більшим за всіх, народжених жонами. Звідси, не розуміючи як принести тобі достойну похвалу, взиваємо до тебе так:

Радуйся, Церкви Христової велика славо; радуйся, ангелів предивне чудо.

Радуйся, праотців радосте і прославлення; радуйся, пророків висока похвало.

Радуйся, апостолів богосвітлий вінцю; радуйся, святителів велике прикрашення.

Радуйся, мучеників у новій благодаті початку; радуйся, преподобних досконалосте.

Радуйся, праведних доброто; радуйся, дівственників і посників осново.

Радуйся, всіх християн велике втішення; радуйся, бо від усіх християнських родів ім’я твоє прославляється.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 10

Христа Бога, що прийшов у плоті спасти світ, ти благовістив і сущих у пеклі, як денниця, що попереджає сонце, освітив тих, що сиділи у тіні і темряві. Звідси невдовзі Господом ти був виведений зі всіма від віку праведними, співаючи Йому, як Визволителю і Переможцю смерті: Алилуя.

Ікос 10

Стіна і пристановище спасительне ти є всім, хто молитовно до тебе вдається, божественний Іоане. Заради цього похвальними піснями ублажаємо тебе так:

Радуйся, могутній заступнику наш і вірний від бід охоронителю; радуйся, злостраждаючих від духів злоби скорий помічнику і визволителю.

Радуйся, неплідним благословення від Бога посилаєш ти; радуйся, бо тих, що вдаються до тебе з вірою, від хвилювань пристрастей визволяєш ти.

Радуйся, ворогуючих ти швидко примиряєш; радуйся, тим, що у всякій недолі і печалі старанно до тебе вдаються, ти скору поміч подаєш.

Радуйся, добре живучих від самоомани і облесливості визволяєш; радуйся, тим, хто вручає себе твоєму заступництву в годину смерті, ти допомагаєш.

Радуйся, тих, хто любить тебе, від повітряних митарств твоїм заступництвом ти визволяєш; радуйся, тих, хто шанує славну пам’ять твою, молитвами твоїми вічного життя ти сподобляєш.

Радуйся, убогих, і вдів, і сиріт заступнику; радуйся, після Бога і Богородиці християнам пристановище і уповання.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 11

Оспівування всяке не може достойно прославити доблесті твої, Хрестителю Господній. Але ми, любов’ю спонукані, насмілюємось оспівувати велич твою, яку милостиво прийми від нас, первостоятелю біля престолу Пресвятої Тройці, і благай визволитися нам від усякої скверни гріховної, щоб ми чистим серцем і устами співали Богу: Алилуя.

Ікос 11

Знаючи тебе, Іоане богопросвіщенний, як світильник Світла неприступного і всього сповненого всесвітлих благодатних дарувань, радісно приносимо тобі таке:

Радуйся, самовидцю Божественного Світла, Яке осяяло тебе з неба; радуйся, світлом чеснот твоїх ти прославив Бога.

Радуйся, бо ти явив пресвітлу славу Пресвятої Тройці; радуйся, ти правий і дивний шлях показував до неба.

Радуйся, і сущим у пеклі Бога, що явився у плоті, ти благовістив; радуйся, душі праведних, що від віку в глибинах землі перебували, ти звеселив.

Радуйся, Владики Христа друже щирий; радуйся, бо ти явив світу Світло істинне.

Радуйся, світлосяйного світла євангельського сяяння; радуйся, роду християнського прославлення.

Радуйся, ради Божої сповнення; радуйся, бо від сходу сонця аж до заходу славне ім’я твоє.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 12

Благодаті Божої тезоіменний, Хрестителю Господній, і нею збагатившись, преславним переможцем явився ти, бо переміг ворогів і всяку злобу, і велике служіння твоє мученицьким подвигом завершив. Нині ж стоячи перед престолом Царя царюючих, благай Його дарувати вірним перемоги на ворогів і у всьому благий успіх, в чеснотах же благодатне укріплення тим, хто співає Йому: Алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи Бога, Який дивно в тобі прославився, хвалимо тебе, богоблаженний Хрестителю, як щирого друга Христового, прославляємо великі подвиги твої, ублажаємо мученицьку кончину твою і радісно взиваємо до тебе:

Радуйся, вселенський апостоле і Нового Завіту першомученику; радуйся, явленням Христа на землі перший проповіднику Царства Небесного, що відкрилося.

Радуйся, ти наперед сповістив Божественне покликання народів; радуйся, невідому й утаємничену Премудрість Божу світу явив ти.

Радуйся, божественними діяннями плодоносним більше за інших явився ти; радуйся, бо світлом діл твоїх прославився Отець Небесний.

Радуйся, бо в пам’яті твоїй нині невимовно веселиш Церкву Христову; радуйся, бо ти нині насолоджуєшся вічною радістю.

Радуйся, божественним промінням Трисонячного Світла осяяний; радуйся, бо ти з безплотними Трисвяту пісню Богу невмовкно співаєш.

Радуйся, бо, нині визволившись від дзеркала, безпосередньо бачиш Святу Тройцю.

Радуйся, великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній.

Кондак 13

О великий і преславний Предтече і Хрестителю Господній Іоане, прийми від нас нині благання, яке приносимо тобі, і твоїми благоприємними до Бога молитвами визволи нас від усякого зла і вічної муки, і спадкоємцями Царства Небесного вчини нас, щоб ми повіки співали Богу: Алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Молитва до святого Іоана Предтечі

Хрестителю Христів, проповіднику покаяння, не відкинь мене, що каюся, але, з’єднуючись із небесними силами, молися до Владики за мене, недостойного, сумного, немічного і печального, що потрапив у різні біди житейські, змученого хвилюючими думками мого розуму; бо я — вертеп злих діл, зовсім не маю кінця гріховним звичкам, бо розум мій прикутий до земних речей. Що маю робити? Не знаю. І до кого звернуся, щоб спасти свою душу? Тільки до тебе, святий Іоане, благодаті тезоіменний, звертаюся, бо перед Господом після Богородиці немає більшого від народжених. Ти сподобився торкнутися глави Царя Христа, Агнця Божого, що взяв на Себе гріхи світу. Його ж благай за грішну мою душу, щоб хоч віднині, в одинадцяту годину, я поніс тягар благий і нагороди прийняв з останніми. Так, Хрестителю Христів, чесний Предтече, перший у благодаті, мученику, посників і пустельників наставнику, чистоти учителю і близький Христа друже! Тебе молю і до тебе вдаюся: не відкинь мене від твого заступництва, але підніми мене, що впав у великі гріхи. Обнови душу мою покаянням, як другим хрещенням, бо ти обох начальник: хрещенням омиваєш праотцівський гріх, покаянням же очищаєш кожного скверне діло. Очисти мене, оскверненого гріхами, і допоможи ввійти туди, куди ніщо скверне не входить — у Царство Небесне. Амінь.